Wąglik jest chorobą spowodowaną przez bakterie zwaną Bacillus anthracis. Jest to choroba, która istnieje od setek lat i może naturalnie pojawić się zarówno u zwierząt jak i w ciele ludzkim w różnych częściach świata włączając w to Azję, południową Europę, części Afryki oraz Australii. Bakterie wąglika mogą przetrwać w środowisku w postaci zarodników. Najczęściej spotykaną formą wąglika jest forma ciemnych ran tworzących się na skórze, z których wywodzi się ich nazwa. Anthrax z greckiego znaczy węgiel.

Czy istnieje tylko jeden rodzaj wąglika?

Istnieją trzy rodzaje wąglika, każdy ma inne objawy:

  1. Tzw. skórny (z objawami na skórze) - jest to najczęściej występująca forma wąglika. Najczęściej atakuje ludzi, którzy są zranieni. Kiedy dochodzi do bezpośredniego kontaktu bakterii z raną lub obtarciem skóry. W rezultacie czego bardzo szybko powstaje swędzący guz, który gwałtownie przemienia się w czarną ranę. Niektórzy ludziom mogą wtedy dolegać również: ból głowy, mięśni, gorączka oraz wymioty. W przypadku tego rodzaju wąglika należy postępować bardzo szybko. Bardzo istotna jest szybka i właściwa diagnoza oraz pomoc lekarska.
  2. Wąglik rozwijający się w żołądku pochodzi od spożywanego, zarażonego mięsa zwierzęcego. Powoduje to początkowe objawy podobne do tych jakie występują przy zatruciu, ale te powodują bardzo silny ból brzucha, wymioty krwią, oraz gwałtowne biegunki. Bardzo istotna jest szybka i właściwa diagnoza oraz pomoc lekarska.
  3. Najgroźniejszą odmianą wąglika jest rodzaj ludzkiego wąglika występujący pod nazwą „wąglik wdychany" , lub „wąglik płucny". Chociaż rzadko spotykany, jest on odmianą wąglika dotykającego ludzi, który obecnie wzbudza największe zainteresowanie. Ta forma wąglika występuje wtedy gdy osoba wystawiona jest na działanie dużej ilości zarodników wąglika rozpylonych w powietrzu, w czasie gdy go wdycha. Pierwsze objawy podobne są do zwykłego przeziębienia, ale szybko mogą one się zmienić na poważne problemy z oddychaniem, oraz objawy szoku. Bardzo istotna jest szybka i właściwa diagnoza oraz pomoc lekarska.

W jaki sposób nam zagraża i jak się przed nim chronić?

Bardzo dobre działanie mają tutaj antybiotyki. Antybiotyki muszą być jednak przepisane i brane w porozumieniu z lekarzem. Nikt nie powinien próbować brać antybiotyków aby chronić samego siebie bez poprzedniego skontaktowania się z lekarzem.

Czy istnieje szczepionka?

Istnieje szczepionka przeciwko wąglikowi, nie jest ona jednak dopuszczona do powszechnego użycia ponieważ nigdy nie była poddana odpowiednim testom na ciele ludzkim. Szczepionka ta jest czasami podawana ludziom, którzy z dużą dozą prawdopodobieństwa będą wystawieni na jego działanie ze względu na wykonywany zawód, np. pracownicy garbarni, czy personel wojskowy. Nie jest ona powszechnie dostępna. Nie jest również zalecane masowe jej używanie w celu uodpornienia.

Czy mogę się nim zarazić od innej osoby?

Wąglikiem płucnym nie można zarazić się w kontaktach międzyludzkich. Znaczy to, że osoba zarażona tym rodzajem wąglika nie może zarazić kolejnych osób. Nie występuje więc obawa zarażenia się tą chorobą od innej osoby. Wąglikiem płucnym można jedynie zarazić się bezpośrednio wdychając jego zarodniki. W przypadku wąglika skórnego istnieje niewielkie ryzyko zarażenia, zwłaszcza jeżeli zetkniemy się bezpośrednio z raną zainfekowanej osoby.

Czuję się słabo. Czy może to być wąglik?

Wyłącznie ludzie, którzy wystawieni byli bezpośrednio na działanie zarodników mogą zarazić się tą chorobą. Jeżeli czujesz się słabo, musisz udać się po poradę medyczną tak samo jak w każdym innym takim przypadku. W większości przypadków znaczy to wizytę u lekarza. Jeżeli będziesz chory, lekarz przepisze ci najodpowiedniejsze leki.

Czy muszę udać się do szpitala aby poddać się testom?

Każdy lekarz potrafi postawić właściwą diagnozę w przypadku chorób zainfekowanych oraz posiada uprawnienia do przeprowadzania niezbędnych testów. Jeżeli będzie istniała taka potrzeba, zostaniesz poddany wszystkim niezbędnym testom. Nie ma potrzeby udawania się do szpitala.

Boję się wąglika. Czy powinienem wziąć antybiotyk tak na wszelki wypadek?

Nikt nie powinien brać antybiotyków bez porozumienia z lekarzem. Antybiotyki mają bardzo silne działanie i są bardzo sprawnymi narzędziami, ale są przeznaczone do zwalczania bakteria, które powstają w wyniku specyficznej choroby. Jeżeli weźmiesz nieprawidłowy antybiotyk, nie jest to najlepsza droga do zwalczenia choroby jaka rozwija się w Tobie.